Polska gospodarka w 2022 przyspieszy

Polska gospodarka może w 2021 r. rozwijać się w tempie 3,3 proc. – przekazał Bank Światowy. Po umiarkowanym wzroście w 2021 r., gospodarka przyspieszy do 4,2 proc. w 2022 r.- prognozują eksperci Banku.

„Polska gospodarka może w 2021 r. rozwijać się w tempie 3,3 procent. Pomimo odrodzenia się pandemii pod koniec 2020 r. i ostatnich wzrostów nowych zachorowań, koniunkturę wspierać będzie odreagowanie w handlu w strefie euro, poprawa nastrojów i odbicie konsumpcji prywatnej, tak wynika z opublikowanego w środę raportu na temat sytuacji gospodarczej w regionie Europy i Azji Środkowej” – poinformował w komunikacie Bank Światowy.

Jak dodano, oczekiwany obecnie wzrost w 2021 r. jest „nieco słabszy niż prognozowano w październiku (3,5 procent), co wynika z większej niepewności wokół pandemii COVID-19 oraz procesu szczepień w Europie” [https://businews.pl/, https://itnews24.pl/]

Eksperci Banku Światowego prognozują również, że po umiarkowanym wzroście w 2021 r., gospodarka przyspieszy do 4,2 procent w 2022 r., czyli bardziej niż spodziewano się poprzednio (3,4 procent), po części dzięki odbiciu popytu wewnętrznego, głównie w obszarze inwestycji.

„Choć PKB Polski spadł w 2020 r. po raz pierwszy od 30 lat, to polska, zdywersyfikowana gospodarka okazała się jedną z najbardziej odpornych na pandemię COVID-19 w Europie” – powiedział cytowany w komunikacie przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie Marcus Heinz. [http://www.inplus.skoczow.pl/, https://medsfera.pl/, https://bestcom.com.pl/]

Podkreślił, że w krótkim okresie dużym wyzwaniem jest dalsze wspieranie tych branż, które zostały najbardziej dotknięte pandemią, dbając jednocześnie o równowagę i przejrzystość w zarządzaniu finansami publicznymi.(PAP)

aop/ je/