W jaki sposób uzyskać paszport? Co do tego potrzeba?

Bez ważnego paszportu nie dostaniemy się do wielu krajów na terenie całego świata. Paszport najczęściej wyrabiamy w przypadku nagłej podróży w delegację, wczasów czy innych powodów osobistych. Czy trudno uzyskać paszport? Jakie wymagania należy spełnić i jakie dokumenty musimy wcześniej przygotować? Wszystkie te kwestie postaramy się dokładnie wytłumaczyć w niniejszym artykule.

Gdzie składać wniosek o paszport?

Na wstępie nie mamy dobrej wiadomości dla osób mobilnych, ponieważ dokumentu paszportowego nie da się wyrobić przez Internet (możemy sprawdzić jedynie status zamówienia na ten dokument). Aby ubiegać się o wydanie paszportu, musimy odwiedzić w tym celu biuro lub też tzw. punkt paszportowy. Tutaj jednak mamy pełną dowolność i możemy odwiedzić dowolną placówkę tego typu na tereni całej Polski.

Jakie dokumenty do paszportu?

W celu wyrobienia dokumentu paszportowego, musimy przygotować kilka ważnych dokumentów. Będzie to przede wszystkim aktualny dowód osobisty, wypełniony wniosek paszportowy (pobrany na miejscu w punkcie paszportowym), odpowiednie zdjęcie paszportowe (uwzględniające obowiązujące wymogi techniczne) oraz dowód uiszczenia opłaty za paszport. Niekiedy osoby mogą liczyć na dodatkowe zniżki lub ulgi z różnych tytułów, wtedy muszą one przedstawić stosowny dokument, który to potwierdzi, np. legitymację szkolną.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Kolejna kwestia to finanse. Ile kosztuje paszport? Na szczęście nie jest to koszt wysoki, ponieważ bazowa opłata za wydanie dokumentu paszportowego wynosi 140 zł i trzeba ją uregulować jeszcze przed złożeniem wniosku paszportowego. Kto może liczyć na zniżkę? Przede wszystkim emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie oraz studenci. Co ciekawe za paszport nie muszą płacić seniorzy powyżej 70. roku życia.

Kolejna i to bardzo ważna kwestia, to czas oczekiwania na paszport. Tutaj nie mamy dobrych wieści, ponieważ może to potrwać nawet do 30 dni od daty złożenia wniosku paszportowego. To całkiem długo dla osoby, która wylot czy też wyjazd do obcego państwa ma już za kilka dni. Co gorsza termin ten w wyjątkowych sytuacjach może się dodatkowo wydłużyć. Jedynym, sensownym rozwiązaniem może być w tej sytuacji wyrobienie tzw. paszportu tymczasowego. Jest on wydawany najszybciej jak to tylko możliwe, ale jednocześnie ma jedną wadę. Mianowicie dokument tymczasowy traci ważność po upływie 12 miesięcy od daty jego wydania.