Doradzamy, jak naprawić tynki zewnętrzne na balkonie

Wraz z upływem czasu, powierzchnia tynkarska na balkonie zaczyna ulegać stopniowej degradacji. Spękania i rosnące ubytki to nie tylko problem designerski, ale też duże ryzyko uszkodzenia integralnej konstrukcji całego balkonu. Na szczęście własnoręczne wyeliminowanie tychże ubytków jest możliwe, aczkolwiek wymaga zastosowania specjalnej masy naprawczej.

Naprawa tynku – dostępne materiały

Właściwości masy naprawczej powinny być dostosowane do potrzeb użytkownika. Przed zastosowaniem konkretnego wyrobu należy sprawdzić, czy nie jest on podatny na wilgoć i niską temperaturę. Koniecznie trzeba też zapoznać się ze specyfiką jego stosowania. Jest to istotne ze względu na fakt, iż niektóre masy nie nadają się np. do stosowania poziomego. Wybór konkretnej masy musi zależeć również od rozmiaru ubytków i pęknięć. Jeśli są one małe i symboliczne, to wystarczy postawić na lekkie masy szybkoschnące. Duże ubytki wymagają zastosowania mas z dodatkiem włókien szklanych. Dobrej jakości produkty może dostarczyć betoniarnia Bielsko

Pasta lub proszek

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór masy dostępnej w postaci proszku. Jej konsystencja zależy bowiem od ilości wprowadzonej do mieszaniny wody, umiejętności renowatora, a także jego doświadczenia. Stosowanie zapraw w proszku jest odpowiednie przede wszystkim dla doświadczonych osób. A jeśli ktoś takiego doświadczenia nie posiada, to może skorzystać z gotowej pasty. Należy się jednak liczyć z wyższą ceną takiego rozwiązania.

Uwaga! Przed rozpoczęciem prac koniecznie należy sprawdzić stan „starego” tynku. Nową masę naprawczą stosuje się wyłącznie na tynk przygotowany, zabezpieczony i – co ważne – całkowicie oczyszczony. Opcjonalnie można skorzystać z gruntu, aczkolwiek jego stosowanie nie zawsze musi być dopuszczone przez producenta.

Naprawa uszkodzeń – krok po kroku

Chcąc uzupełnić wszystkie uszkodzenia i ubytki w balkonowym tynku zewnętrznym, należy przygotować pacę do tynkowania i szpachelkę. Masę należy nałożyć na pacę, a następnie – za pomocą szpachli – należy ją rozprowadzić po miejscu, w obrębie którego jej brakuje. Gdy już zaprawa zostanie naniesiona, konieczne będzie jej wyrównanie za pomocą pacy. Nie można też zapomnieć o usunięciu nadmiaru produktu z otynkowanej powierzchni.

Co dalej? Masa powinna wyschnąć (czasami proces ten trwa zaledwie kilka godzin), po czym należy ją dokładnie oszlifować, oczyścić i wyrównać, by stanowiła ona jedność z pozostałą strukturą otynkowanej powierzchni. Wszystkie te prace należy wykonywać w sprzyjających warunkach pogodowych. Najlepiej, jeśli temperatura powietrza oscyluje w granicach 10 – 26 stopni Celsjusza. Warto też unikać kładzenia masy na silnie oświetlonej powierzchni, gdyż w przeciwnym razie jej struktura może pękać. Mas nie wolno nakładać w warunkach silnego zawilgocenia otoczenia, gdyż doprowadzi ono do osłabienia sił spoistych wewnątrz niej.

Podsumowanie

Renowację zewnętrznych tynków balkonowych należy przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta masy wyrównawczej (naprawczej). Dzięki temu można mieć pewność, że praca ta przyniesie jak najlepsze rezultaty.