Wymiana rzeczy przez internet między ludźmi – dlaczego warto? Gdzie można dodać ofertę?

W 2005 roku kanadyjski bloger Kyle MacDonald postanowił powymieniać się przedmiotami w sieci. Zaczął od pojedynczego, czerwonego spinacza biurowego, który zamienił z innym użytkownikiem internetu na długopis w kształcie ryby. Dalej były rzeźbiona klamka, grill podróżny, generator prądu… po roku udało mu się osiągnąć założony cel – zaoferowaną w pewnym momencie rolę w filmie wymienił na dom w kanadyjskiej prowincji Saskatchewan.

Ta znana pod nazwą „One red paperclip” (dosłownie: „Jeden czerwony spinacz”) opowieść do dziś inspiruje miliony osób. Bloger pokazał bowiem, że bezgotówkowa wymiana przedmiotów może być wspaniałą przygodą, na dodatek bardzo opłacalną.

Oczywiście tego typu historie nie przytrafiają się często, warto jednak korzystać z ogromnych możliwości, jakie daje bezpośrednia wymiana przedmiotami. Dlaczego zamiast sprzedawać, lepiej wymieniać? I jak się do tego zabrać? Oto kilka wskazówek, które pozwolą nam zacząć. 

Wymiana rzeczy – zalety

Pobudki mogą być różne. Na początku warto zastanowić się nad tym, dlaczego kupujemy rzeczy – przecież nie zawsze dlatego, że ich potrzebujemy. Równie często dokonujemy zakupu pod wpływem impulsu, chwilowej zachcianki. Część z przedmiotów, które nabyliśmy w takich sposób, wcale nie jest nam potrzebna. Co więcej, często te rzeczy nam się tak naprawdę nie podobają, nie pasują do nas, do wnętrza itd. W efekcie w szafach i kartonach zalegają nam niepotrzebne, ale przecież całkiem użyteczne, nowe przedmioty. My ich nie potrzebujemy – ale być może z chęcią wykorzystałby je ktoś inny. 

Wyjściem jest sprzedaż używanego przedmiotu lub jego wymiana na inną rzecz. Wymiana ma tę zaletę, że zmusza do przyjrzenia się własnym potrzebom jako konsumenta. W końcu piszemy się na transakcję coś-za-coś. Musimy zatem dobrze przemyśleć swoje preferencje, by nie wpaść w kolejną pułapkę i nie zostać z równie niepotrzebną rzeczą, jaką przed chwilą oddaliśmy. 

Bezgotówkowa wymiana przedmiotami jest także wyrazem postawy proekologicznej, dbałości o środowisko. Z łatwością możemy przecież pójść do sklepu i kupić dziecięcy rowerek – w ten sposób napędzamy jednak popyt na produkcję coraz to nowych rowerów – kiedy tysiące nieużywanych stoi w garażach rodzin, których dzieci dawno dorosły. Nadawanie przedmiotom drugiego życia, wykorzystywanie ich na nowo – podobnie jak recykling, czyli wykorzystywanie na nowo surowców, z których jakieś przedmioty zostały wykonane – ostatecznie prowadzi do ograniczenia odpadów i zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. 

Pamiętajmy jednak, że wymiana może być też po prostu świetną zabawą. Każdy z nas kiedyś w życiu otrzymał nietrafiony prezent. Zamiast zakopywać go na dnie jakiejś szuflady, wymieńmy go na coś, co faktycznie nam się podoba. W ten sposób uszczęśliwimy daną rzeczą kogoś innego, a sami otrzymamy to, co naprawdę odpowiada naszym gustom i potrzebom. 

Nie trzeba chyba dodawać, że bezgotówkowa wymiana przedmiotów oznacza także oszczędzanie pieniędzy. Oddajemy rzeczy, za które już zapłaciliśmy. Na kolejne nie wydamy ani złotówki. Jak pokazuje przykład kanadyjskiego blogera z początku tego artykułu – możliwe jest także wymienianie przedmiotów na coraz bardziej wartościowe. 

Jak oddawać niepotrzebne rzeczy w domu, zamieniając je na przydatne i odpowiadające naszym upodobaniom?

Gdzie i jak dodać ofertę wymiany rzeczy?

Transakcje wymiany najczęściej dokonywane są za pośrednictwem internetu. W Polsce tego typu praktykę umożliwiają różne portale ogłoszeń. Najlepiej, jeśli wybierzemy taki, który jest popularny, systematycznie aktualizowany, bezpieczny i oczywiście darmowy. Dobrym przykładem jest abc.pl, czyli serwis ogłoszeń lokalnych. Ma on także tę zaletę, że jest prosty w obsłudze i intuicyjny. Oferty wymiany abc.pl znajdziemy w kategorii Wymiana / zamiana. Ogłoszenia możemy wyświetlać od najtańszych, najdroższych bądź najnowszych propozycji. 

Dodawanie własnej oferty wymiany przedmiotu jest bardzo łatwe. Wystarczy, że klikniemy w przycisk Dodaj Ogłoszenie Za Darmo. Pojawia się formularz do uzupełnienie – wpisujemy tytuł, wskazujemy kategorię – w tym wypadku Wymiana / zamiana, opisujemy, co mamy do zaoferowania i ewentualnie czego poszukujemy. Zostawiamy dane kontaktowe i to już wszystko. Po szybkim zweryfikowaniu przez administratora oferta pojawi się na stronie. 

Warto docenić praktykę bezgotówkowego wymienia się przedmiotami. To wcale nie jest trudne, a  możemy być zaskoczeni dobrymi jakościowo produktami, które wiele osób oferuje w sieci za darmo.