Ile kosztuje prąd dla firm?

Znaczenie kosztów zakupu energii elektrycznej dla firmy jest uzależnione od rodzaju prowadzonej działalności. W każdym przypadku lepiej jest jednak płacić mniej, niż więcej. Dla wielu podmiotów wydatki na prąd są z kolei jednym z głównych elementów, z punktu widzenia rentowności produkcji. Dlatego też każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, ile kosztuje prąd dla firm i jak można go zmniejszyć.

Ceny prądu dla firm 2021

Z punktu widzenia cen prądu dla przedsiębiorstw, rok 2021 z całą pewnością nie jest korzystny. Przede wszystkim wprowadzono w nim tzw. opłatę mocową, która zdecydowanie podniosła wysokość rachunków płaconych przez wszystkich odbiorców. Wzrosły też ceny giełdowe energii elektrycznej, które mają bezpośredni wpływ na wysokość faktur. W przypadku firm nie obowiązują przepisy nakazujące uzgadnianie taryf z Urzędem Regulacji Energetyki – które wpływają na utrzymywanie się stosunkowo niskich opłat za prąd dla klientów indywidualnych. Sytuacja ta wynika z kolei z sytuacji pandemicznej, która w 2020 roku spowodowała obniżki, w związku ze zmniejszeniem popytu. Wszystkie te czynniki sprawiły, ze cena, jaką trzeba zapłacić za prąd dla firm w 2021 roku, jest zdecydowanie wyższa, niż w latach ubiegłych. A to z kolei oznacza, że szukanie oszczędności w tym zakresie jest jeszcze bardziej celowe.

Czy można zmniejszyć koszty energii elektrycznej dla firm?

Jedyną dobrą informacją dla biznesu jest z pewnością to, że sposobów na zmniejszenie wydatków na energię jest całkiem sporo i co nie mniej ważne – są one coraz skuteczniejsze. Należy przy tym podkreślić, że można je podzielić na dwie kategorie:

  1. Sposoby na obniżenie ceny energii.
  2. Sposoby na zmniejszenie zużycia.

Efektem jednych i drugich jest obniżenie wydatków. Niestety jednak nie zawsze rachunek ekonomiczny jest tak oczywisty – często duże oszczędności wymagają także sporych inwestycji. Dlatego też zawsze warto wykonać audyt energetyczny przedsiębiorstwa od EWE, który pozwoli na znalezienie sposobów na uzyskanie oszczędności i ocenę ich opłacalności.

Cena prądu dla firm – jak ją obniżyć?

Oczywiście idealną sytuacją jest, gdy obniżenie rachunków za prąd nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. W praktyce uzyskanie takiej sytuacji jest trudne. Z pewnością jednak jednym z najtańszych rozwiązań jest poszukanie nowego, lepszego sprzedawcy prądu. Obecnie każda firma ma pełną dowolność w tym zakresie. Rynkowa konkurencja sprawia też, że poszczególni sprzedawcy – tacy jak EWE, starają się przygotowywać coraz lepsze i bardziej konkurencyjne propozycje. Co ważne, rywalizacja nie toczy się tylko na płaszczyźnie ceny. W praktyce spore znaczenie ma też sposób rozliczeń, długość umowy czy też uzyskanie ewentualnych dodatkowych benefitów.

Jak ograniczyć zużycie prądu w przedsiębiorstwie?

Ograniczanie samego zapotrzebowania na energię w firmie z reguły kojarzy się z poważnymi wydatkami. Całkiem spore efekty przynieść mogą też jednak działania bezkosztowe. Należy do nich przede wszystkim wprowadzanie dobrych praktyk i nawyków – związanych z użytkowaniem wszelkich urządzeń – zarówno związanych z działalnością zakładu, jak i odpowiadających za komfort – jak np., klimatyzacja, oświetlenie, sprzęt komputerowy czy AGD. W praktyce bardzo szybki zwrot możemy też uzyskać w przypadku przechodzenia na bardziej energooszczędne wyposażenie. Montaż oświetlenia LED, czujników ruchu czy też energooszczędnych maszyn nowej generacji czasem potrafi kilkukrotnie zmniejszyć zużycie prądu odbiornika. Największe wydatki są oczywiście związane z ewentualną gruntowną termomodernizacją budynków czy też wymianą całych systemów zasilania. Ich zwrot jest stosunkowo długoterminowy, jednak na pewno wart rozważenia – szczególnie w przypadku korzystania z bardzo energochłonnych technologii.

Prąd dla firm drożeje – to niestety fakt. Dlatego też warto poszukać sposobów na ograniczenie jego zużycia oraz znaleźć sprzedawców, którzy zaoferują najlepsze warunki współpracy.

zdjęcie główne stok.adobe.com autor: jayzynism