Silosy zbożowe domeną nowoczesnych gospodarstw – jak zachować przy nich bezpieczeństwo?

Rolnictwo to niezwykle ważna dziedzina gospodarki każdego kraju. Rozwój wsi dotyczy zarówno edukacji jak i modernizacji technologicznej. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia rolników zbierających plony są silosy na zboże. Zarówno właściciele gospodarstw, jak i pracownicy wykonują sporo prac w silosach zbożowych i paszowych, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Należą do nich:

  • regularna kontrola składowanych zasobów niejednokrotnie wymaga wizualnego monitoringu przeprowadzonego przez robotnika,
  • próba wykrycia ogrzewania spowodowanego wilgocią, niewłaściwego przepływu powietrza lub działaniach szkodników i drobnoustrojów,
  • potrzeba całkowitego opróżnienia wnętrza silosów oraz ich oczyszczenia lub dezynsekcji.

Gdy dochodzi do nieporządanego zdarzenia kluczową rolę odgrywa osoba znajdująca się wewnątrz konstrukcji, gdyż jej ciężar powoduje zwiększenie ucisku na zboże, a w konsekwencji ziarno jest pobierane znacznie szybciej w miejscu nacisku, a to tworzy dodatkową siłę przyspieszającą tonięcie ofiary. Taką ofiarę można porównać do osoby tonącej w wodzie, jednak wyciągnięcie kogoś z ziarna jest znacznie trudniejsze niż ratowanie topiącej się osoby. Jest to spowodowane faktem, że woda posiada siłę wyporu, natomiast ocierające się o siebie ziarna tworzą dużą siłę tarcia. Dodatkowo pojemnik na zboże ma ograniczone sposoby dotarcia do wnętrza. Ponadto człowiek może zostać zatopiony podczas wejścia na poruszające się ziarna w silosie – wówczas zachowują się one jak ruchome piaski. Pamiętajmy też, że wchodzenie do kosza podczas działania ślimaka wyładowującego zbiornik, także stwarza ogromne zagrożenie. Ciężar stojącego na ziarnie pracownika powoduje szybsze wypływanie ziarna w kierunku wylotu. Kolejnym niebezpieczeństwem pojawiającym się w silosach są tzw. „jaskinie”, czyli wolne przestrzenie powstałe w zbiornikach magazynowych oraz „mosty” – złączone ziarna tworzące nawisy (najczęściej spowodowane wilgocią lub pleśnią). Wejście na taki „most” grozi zapadnięciem i tym samym zasypaniem pracownika. Równie groźna jest sytuacja, w której pracownik stoi pod takim „mostem”, gdyż może się on nieoczekiwanie załamać i zasypać ofiarę, powodując uduszenie. W „jaskini” również może dojść do wypadku – podczas rozluźniania ziaren w wolnej przestrzeni robotnik może zostać przyciśnięty przez zboże.

Pamiętajmy, że siła z jaką ziarno ulega przemieszczaniu jest tak ogromna, że ratowanie poszkodowanego z takiej sytuacji wymaga olbrzymiej energii i siły. Jest to również bardzo trudne zadanie, gdyż przemieszczające się ziarno „płynie” z ogromnym naporem i jest wyjątkowo niebezpieczne.

Pamiętajmy, że przy pracach wewnątrz silosów i rozmaitych komorach do magazynowania pasz i zbóż, musimy przede wszystkim przestrzegać takich zasad bezpieczeństwa jak:

  • używanie odpowiedniego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości, który jest wyposażony w hamulec i blokadę,
  • asekuracja przez dwie osoby,
  • otwarte wszystkie włazy zapewniające pracownikowi stały dopływ powietrza lub dodatkowo – stosowanie nadmuchów,
  • górna komora powinna być otwarta, a zasuwa na dole zamknięta

Zakazane podczas prac w silosach jest uwalnianie się ze sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości podczas pracy w komorze oraz praca w komorze wypełnionej poniżej nawisu ziarna (tzw. „mostu”).
Pamiętajmy, że silosy pełnią niezwykle istotną funkcję w każdym gospodarstwie i tylko przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa uchroni nas przed nieporządanymi zdarzeniami. Dbajmy zawsze o swoje bezpieczeństwo oraz innych osób pracujących przy silosach stosując się do wszystkich wytycznych oraz zachowując pełną koncentrację.