Dowiedz się, jak sprzedać mieszkanie z kredytem

Kredyt mieszkaniowy jest poważnym zobowiązaniem. W Polsce posiadanie własnego mieszkania wciąż uważane jest za jeden wyznaczników ekonomicznego bezpieczeństwa – jednak ilość formalności towarzysząca podobnemu zakupowi sprawia, że zazwyczaj jest głęboko przemyślany. Mało kto planuje szybkie pozbywanie się zakupionego na kredyt mieszkania – jednak nasza mobilność rośnie i coraz częściej pragniemy się przeprowadzić. Dlatego warto pamiętać, że sprzedaż obciążonej hipoteką nieruchomości wcale nie jest trudna. 

Dlaczego sprzedawać?

Powodów, dla których warto sprzedać mieszkanie jest wiele. Ceny na rynku nieruchomości rosną, mimo kredytu trudno więc wykluczyć, że na takiej transakcji zarobisz. Być może zaproponowano Ci atrakcyjną pracę na drugim końcu Polski lub za granicą, a nie chcesz swojego mieszkania komuś wynajmować – wiedząc, ile problemów się z tym wiąże. A może po prostu Twoja rodzina się powiększyła i myślisz o większym lokum? W każdym tych przypadków pozbycie się obciążonego hipoteką mieszkania może być dobrą decyzją. Pamiętaj, że drobny remont przed wystawieniem ogłoszenia o sprzedaży może wpłynąć na zdecydowanie lepszą cenę, którą uzyskasz. Dlatego warto przejrzeć oferty na pożyczki online, jeśli akurat nie masz wolnych środków. 

Formalności, formalności…

Tych w przypadku sprzedaży podobnej nieruchomości jest więcej niż zwykle. Przede wszystkim, musisz znaleźć kupca – ale ten krok jest wspólny dla każdej tego typu transakcji. Warto poinformować go zawczasu o hipotece – bo chociaż zdecydowana większość formalności pozostaje po Twojej stronie, to z pewnością warto zadbać o swoją wiarygodność. Następnie, po ustaleniu warunków, musisz skontaktować się z bankiem, który udzielił Ci kredytu, poinformować go o chęci sprzedaży mieszkania i pobrać zaświadczenie z kwotą pozostałą do spłaty. Uważaj na pułapki – o ile większość banków nie obciąża już klientów dodatkowymi opłatami za wcześniejszą spłatę, warto to wcześniej sprawdzić. Od banku uzyskasz również promesę, w której zobowiązuje się, że po spłacie kredytu wyda zgodę na wykreślenie zobowiązania z księgi wieczystej. Promesa jest ważna 30 dni – to czas, w którym należy podpisać z kupującym umowę przedwstępną. 

Proces sprzedaży

Po podpisaniu umowy przedwstępnej piłeczka jest po stronie kupującego. Jeśli sam chciałby wziąć kredyt hipoteczny na zakup Twojego mieszkania, to ma już w ręku wszystkie potrzebne dokumenty. W tej chwili proces udzielania kredytu hipotecznego to nawet 3 miesiące – dobrze mieć to na uwadze. Niezależnie od tego, czy zdecydował się na kredyt czy płatność gotówką – kolejnym krokiem jest podpisanie aktu notarialnego – finalnej umowy sprzedaży. Po jej podpisaniu kupujący lub jego bank wykonują dwa przelewy – jeden na rachunek Twojego banku, drugi na Twój. I to prawie wszystko. Ostatnia rzecz, która pozostanie do zrobienia to pobranie ze swojego banku zaświadczenia o uregulowaniu zadłużenia i złożenie w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych wniosku o usunięciu nieaktualnych zapisów oraz wprowadzenie nowych.

Uwagi końcowe

Pamiętaj, żeby wszystko dokładnie przeliczyć. Może Ci się to wydawać oczywiste, ale w ferworze negocjacji z potencjalnym kupującym, łatwo zgodzić się na cenę, która wcale nie będzie taka atrakcyjna. Ceny nieruchomości rosną, więc być może za kilka miesięcy udałoby Ci się je sprzedać w wyższej cenie. Jeśli planujesz sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem w walucie obcej, skonsultuj się z profesjonalnym doradcą finansowym – ze względu na ryzyko kursowe, taka transakcja może być dla Ciebie nieopłacalna. I to wszystko! Jeśli dopełniłeś wszystkich wyżej opisanych formalności, kupujący może cieszyć się nowym mieszkaniem, a Ty spłaconym kredytem i dodatkową gotówką.