Pompa hydrauliczna – podstawowy podzespół maszyn hydraulicznych

Gdyby nie hydraulika siłowa, świat przemysłu z pewnością nie wyglądałby obecnie tak, jak wygląda. Takie gałęzie gospodarki jak rolnictwo, leśnictwo, drogownictwo i wiele innych, swój rozwój w tym momencie opiera głównie na działaniu właśnie tego systemu. Wykorzystanie hydrauliki siłowej jest bardzo opłacalne, dlatego że maszyny, wykorzystując energię hydrauliczną, potrafią pracować wiele godzin nieustannie, przenosząc ogromne ciężary, a przy tym nie tracąc na dokładności wykonywanych ruchów. Cały mechanizm jest skomplikowany i składa się z wielu podzespołów, jednak nie funkcjonowałby bez podstawowego elementu, jakim jest pompa hydrauliczna.

Budowa pompy hydraulicznej – jak działa pompa?

Konstrukcja instalacji hydraulicznej jest bardzo rozbudowana i składa się z wielu niezbędnych podzespołów, ale to pompa hydrauliczna stanowi centrum całej maszyny. Wykonuje właściwie nieustanną pracę – od momentu włączenia silnika urządzenia, nawet gdy maszyna nie wykonuje żadnych działań, do momentu wyłączenia maszyny – pompa pracuje bez przerwy. Podstawowym zadaniem pompy hydraulicznej jest przemiana energii mechanicznej w energię hydrauliczną. Pompa otrzymuje energię mechaniczną wytworzoną przez silnik elektryczny lub spalinowy i przeistacza ją w energię hydrauliczną. Energia hydrauliczna to nic innego jak olej wprawiony w ruch. Pompa hydrauliczna zasila cały mechanizm za pomocą tłoczenia oleju pod wysokim ciśnieniem. Ten, rozprzestrzeniając się przewodami po szczelnie zamkniętym układzie, napędza kolejne podzespoły maszyny. Na działaniu hydrauliki siłowej opiera się wiele sprzętów, na przykład siłowniki służące do operowania łyżką koparki, siłowniki hydrauliczne w prasie czy układ jezdny w koparce.

Co robić, gdy pojawi się awaria pompy hydraulicznej?

Gdy wystąpi awaria, pierwszym i najważniejszym zadaniem jest zdiagnozowanie problemu. Może okazać się, że usterka jest niewielka i będzie możliwa będzie regeneracja pompy hydraulicznej, jednak konieczna może okazać się bardziej skomplikowana naprawa lub wymiana pompy hydraulicznej. Aby rzetelnie przeprowadzić analizę, należy wezwać profesjonalny serwis pomp hydraulicznych, który wykona szczegółowe badanie i określi, jakie działania należy podjąć. Serwisant po przeprowadzonym przeglądzie powinien przedstawić nam informacje o tym, co uległo uszkodzeniu, jakie są możliwości pozbycia się ich oraz wstępny zarys kosztów. Najczęściej pompa zabierana jest przez serwisanta na warsztat, gdzie wykonywane są testy i naprawa pompy hydraulicznej, jeśli jest taka możliwość. W przeciwnym wypadku możemy zdecydować się na dwa wyjścia. Jednym z nich jest zakup nowej pompy hydraulicznej. Wiąże się to jednak z dość dużymi kosztami, które mogą sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z uwagi na to, że nowy sprzęt jest zwykle sprowadzany z zagranicy, wydłuża się też czas oczekiwania. Alternatywą może okazać się wymiana zepsutej pompy na używaną i wcześniej zregenerowaną. Często serwisy oferują takie pompy na wymianę, która jest możliwa praktycznie od ręki. Co więcej, serwis daje sześć miesięcy gwarancji na zregenerowany element.

Pompa hydrauliczna – profesjonalny serwis

Podstawą do odpowiedniej dbałości o sprzęt jest przede wszystkim niedopuszczanie do jego uszkodzenia. Taki stan rzeczy możemy osiągnąć, podejmując stałą współpracę z profesjonalnym serwisem, który regularnie będzie sprawdzał, w jakim stanie technicznym są podzespoły maszyny, a zwłaszcza pompa hydrauliczna, która przez swoją wzmożoną pracę jest szczególnie narażona na awarie. Jeżeli jednak nie uda nam się uniknąć uszkodzenia pompy i będzie ono na tyle rozległe, by nie pozwoliło na naprawę, możemy zdecydować się na kupno nowej pompy. W tym przypadku jednak musimy dysponować dużym funduszem oraz czasem. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się być wymiana uszkodzonej pompy na wcześniej zregenerowaną pompę hydrauliczną w serwisie. Na ten moment coraz więcej warsztatów decyduje się na tę usługę i oferuje z reguły marki Danfoss Sauer, Linde czy Bosch Rexroth, a najczęściej wybierane modele to:

  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA 1D2/32R-NTC02F025.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/