Jak zostać specjalistą na stanowisku kadry i płace?

Interesuje cię praca w biurze? Nieobcy jest ci system podatkowo-prawny? A może całkiem dobrze odnajdujesz się w rachunkowości i księgowości? Sprawnie posługujesz się Kodeksem Pracy? Może warto pomyśleć o pracy przy kadrach i płacach? Mimo, że jest to stosunkowo trudny kierunek, zgłębiając tajniki na specjalnym kursie czy na studiach nabędziesz odpowiednie kwalifikacje, które pozwolą pracować ci w wymarzonej profesji za bardzo przyzwoite wynagrodzenie. Jeśli czujesz, że to twój zawód, warto wybrać się na szkolenie kadry i płace.

Co to są właściwie kadry i płace?

Osoba, która pracuje na stanowisku kadry i płace, zajmuje się, najogólniej mówiąc, rozliczaniem pracowników, którzy są zatrudnieni w firmie, w tym kontroluje kwestie odprowadzanie składek do urzędów. Sprawdza, czy wszystko odbywa się zgodnie z aktualnym prawem, które często może się zmieniać. A zatem taka osoba powinna być stale zorientowana w nowelizacjach przepisów.

Oprócz tego, jej podstawowym zadaniem będzie dbanie o to, by wynagrodzenia dla pracowników były wypłacane zgodnie z obowiązującym prawem i zawartymi umowami. Poza tym, kadrowa zajmuje się całą dokumentacją w danej firmie, między innymi zarządza wnioskami o urlop, wydaje świadectwa pracy, czy kieruje na badania lekarskie. Należy także dodać, że nie każde przedsiębiorstwo potrzebuje osoby z działu kadry i płace, jednak coraz częściej taki specjalista, w obliczu poszerzania załogi, staje się niezbędny. Nierzadko zostaje do tego przyuczana osoba z wewnątrz organizacji – wówczas przydają się szkolenia kadry i płace.

Jaką szkołę trzeba ukończyć i jakie umiejętności przy tym zdobyć?

Kandydat na to stanowisko powinien mieć ukończone studia wyższe na kierunku finanse i rachunkowość, albo zarządzanie. Zawsze, po studiach, można wybrać się na te podyplomowe. Idealny, przyszły pracownik kadr i płac powinien wykazywać się znajomością prawa pracy oraz prawa podatkowego, ubezpieczeń społecznych, form zatrudnienia, czy zarządzania zasobami ludzkimi. Jeśli jednak ścieżka kształcenia była inna, z pomocą przychodzą szkolenia kadry i płace.

Jak dokładnie wyglądają szkolenia kadry i płace?

Podczas szkolenia kadry i płace, kursant uczy się obsługiwać programy kadrowo-płacowe. Poza tym zdobywa odpowiednią wiedzę oraz umiejętności praktyczne do wykonywania takiego zawodu. Zaznajamia się też z podstawami prawnymi funkcjonowania na tym stanowisku. Po ukończeniu szkolenia, taka osoba potrafi umiejętnie posługiwać się przepisami oraz je poprawnie interpretować.

Jeśli czujesz, że praca przy kadrach i płacach jest wręcz dla ciebie stworzona, warto wybrać się najpierw na odpowiednie szkolenie, podczas którego zdobędziesz potrzebne kwalifikacje. Praca w tym obszarze z pewnością wymaga pewnych predyspozycji, dokładności, skrupulatności i cierpliwości, a także chęci do aktualizowania wiedzy. W zamian otrzymujemy jednak solidne wynagrodzenie i najczęściej stabilne zatrudnienie.