Czy istnieją studia uniwersalne, czyli rzecz o ekonomii

Dzisiaj człowiekiem renesansu nie będzie osoba znająca się przede wszystkim na kulturze, sztuce i jednocześnie na naukach ścisłych. O wszechstronności w świecie biznesu i dzisiejszej gospodarce będziemy mówić w przypadku osób swobodnie poruszających się po liczbach, wzorach oraz zawiłościach matematycznych i fizycznych, a także rozumiejących procesy związane z obrotem pieniądza. Pojmując w ten sposób powszechność i wszechstronność, najbardziej uniwersalnym kierunkiem do studiowania okazuje się… ekonomia.

Jak dostać się na studia ekonomiczne?

Uczelnie mają swoje wewnętrzne procesy rekrutacyjne i prawo do wybrania jedynie kilku przedmiotów maturalnych, jakie będą brać pod uwagę podczas naboru. W przypadku studiów ekonomicznych ich lista jest całkiem spora, obejmuje też dość uniwersalne przedmioty. Znajdują się na niej między innymi matematyka, geografia, wiedza o społeczeństwie, język obcy oraz historia, ale i język polski, co dla niektórych jest niemałym zaskoczeniem.

To sprawia, że na studia ekonomiczne może dostać się całkiem spora grupa absolwentów liceów oraz techników. To także sprawia, że ekonomia jako taka staje się jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w 2021 roku – tuż obok zarządzania, finansów i rachunkowości czy informatyki.

Obszerne studia ekonomiczne

studiach ekonomicznych można by mówić naprawdę dużo i długo, ponieważ zakres ich obejmuje około stu osiemdziesięciu różnych kierunków oraz specjalizacji. Ze względu na popularność ekonomii, można ją znaleźć na większości uczelni, również tych zlokalizowanych w mniejszych miastach. Same studia ekonomiczne są programem trzyletnim licencjackim lub pięcioletnim magisterskim – w drugim przypadku program dzielony jest na trzyletnią część licencjacką oraz dwuletnie studia drugiego stopnia, dające ostatecznie tytuł magistra ekonomii. Ekonomię można studiować dziennie lub zaocznie, coraz częściej także online.

Czym charakteryzują się studia ekonomiczne i co dają absolwentom?

Popularność studiów ekonomicznych nie jest przypadkowa. Zakres ekonomii jest tak duży, że obejmuje praktycznie wszystko, co związane jest z funkcjonowaniem nie tylko firm, ale i prostych gospodarstw domowych, skali bezrobocia czy chociażby statystyk. Student wybiera zakres swoich badań, obszar pracy oraz odpowiednią skalę – makro lub mikro. Wiele jest też urzędów i stanowisk, jakie można objąć po ukończeniu studiów ekonomicznych.

Najbardziej obiecująco w ich przypadku wyglądają jednak same wynagrodzenia, jakie można otrzymać. Statystycznie rzecz biorąc, absolwent uczelni wyższej, posiadający dyplom ukończenia jednego z ekonomicznych kierunków, zarabia od około 4 000 do 18 000 złotych brutto. Wszystko zależy od posiadanego doświadczenia na danym stanowisku, samego stanowiska oraz stopnia, jaki się zajmuje, od rodzaju i wielkości firmy oraz oczywiście od miejscowości, jakiej oferta zatrudnienia dotyczy. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że szukanie pracy i przeglądanie ofert po takich studiach jest czystą formalnością.