Jak podpisać z najemcą umowę najmu okazjonalnego?

Osoby wynajmujące mieszkania coraz częściej zamiast zwykłej umowy najmu wykorzystują umowę najmu okazjonalnego. Dlaczego jest ona stosowana w tym celu? Jak można podpisać ją z najemcą?

Dlaczego stosuje się najem okazjonalny?

W Polsce najemcy mają specjalne prawa, między innymi wynajmujący nie może pozbawić najemcy mieszkania w określonych sytuacjach, nawet jeżeli ten nie płaci czynszu. Aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, stosowany jest najem okazjonalny, który jednocześnie pozwala na wynajem lokalu mieszkalnego przed najemcę, ale daje wynajmującemu dodatkowe prawa ochrony własności. W porównaniu do zwykłej umowy najmu w umowie najmu okazjonalnego można znaleźć między innymi oświadczenie najemcy o podaniu się egzekucji oraz o wyprowadzeniu się po zakończeniu umowy.

Wzór umowy najmu okazjonalnego – skąd go wziąć?

Aby podpisać umowę najmu tego typu, można zastosować wzór umowy najmu okazjonalnego. Aktualnie wzory dostępne są online i można pobrać je z różnych stron bez ponoszenia dodatkowych opłat. Najbezpieczniej jest zakupić wzór umowy najmu okazjonalnego w kancelarii prawnej, gdzie także może być on dopasowany specjalnie do potrzeb wynajmującego. Ponadto wzór umowy może być także przygotowany na indywidualne zamówienie, aby zawierać określone zapisy wskazane przez wynajmującego. Wzór taki można także zamówić u prawnika online. Umowa najmu okazjonalnego podpisywana jest jako umowa notarialna, czyli konieczne jest odwiedzenie kancelarii notariusza.