Pralki ładowane od frontu czy od góry – jaką wybrać?

Jaką wybrać pralkę? Lepszym rozwiązaniem będą pralki ładowane od frontu czy od góry? Wszystko oczywiście zależy od kilku czynników. Jeśli zastanawiasz się, na którą opcję się zdecydować, sprawdź wady i zalety obu modeli. Szczegóły znajdziesz w dzisiejszym artykule.

  1. Dlaczego warto kupić pralki ładowane od frontu – czy ma to wpływ na zużycie wody?
  2. Wady pralek ładowanych od przodu
  3. Gdzie sprawdzą się pralki automatyczne ładowane od góry?
  4. Maksymalna prędkość wirowania – jaką wybrać?

Aktualnie na rynku znajdziesz pralki automatyczne, które ładuje się od frontu lub od góry. Oba systemy mają swoje zalety, nie są oczywiście pozbawione również wad. Zapoznaj się ze wszystkimi plusami i minusami, aby mieć pewność, że ostatecznie wybierzesz pralkę automatyczną, która spełni Twoje oczekiwania. W niniejszym artykule w skrócie omawiamy także inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, szukając optymalnego urządzenia do prania. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto kupić pralki ładowane od frontu – czy ma to wpływ na zużycie wody?

Szukając pralki, musimy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Jak już wspominaliśmy, na rynku dostępne są aktualnie pralki ładowane od frontu lub od góry. I to te pierwsze cieszą się największą popularnością. Urządzeń ładowanych od frontu jest także znacznie więcej. Nierzadko również wyposaża się je w większą liczbę programów oraz możliwości w przeciwieństwie do modeli ładowanych od góry.

Zaletą i jednocześnie dla niektórych wadą pralki ładowanej od frontu jest jej szerokość. Chociaż urządzenia te mogą pomieścić większą ilość ubrań, to jednocześnie zajmują również większą przestrzeń. Od pralek ładowanych od góry są jednak niższe. Dzięki temu bez problemu modele te zmieścimy we wnęce, a ścianę i całą przestrzeń znajdującą się nad nią możemy w różny sposób zagospodarować – na przykład wieszając półki, na których umieścimy kosmetyki, ręczniki czy inne detergenty, w tym płyny do prania i płukania. Możliwości mamy w tym przypadku bardzo wiele.

Do zalet pralek automatycznych ładowanych od frontu zalicza się również fakt, że większość z nich bez problemu zabudujemy. Jeśli ze względu na swoją szerokość nie zmieści nam się urządzenie w łazience, możemy ustawić pralkę w kuchni między kuchennymi meblami. Wielu klientów w pralkach ładowanych od przodu ceni sobie oczywiście przeszklone drzwiczki. Dzięki nim możemy kontrolować pranie i na przykład w porę zareagować, gdyby ciuchy zaczęły zmieniać kolor. Ponadto w pralkach tych mamy łatwiejszy dostęp do elementów i części w niej pracujących. To z kolei wiąże się z równie prostą i szybką naprawą w przypadku awarii.

Pralki automatyczne ładowane od frontu cieszą się popularnością także ze względu na rozbudowane systemy. Już w tańszych urządzeniach coraz częściej spotykany jest wyświetlacz elektroniczny, podstawowe oraz dodatkowe programy, w tym na przykład pranie wstępne, automatyka wagowa czy zdalne sterowanie smartfonem. Ponadto nowe pralki automatyczne tego rodzaju nierzadko gwarantują niskie zużycie prądu i wody.

Jeśli interesują Cię funkcje dodatkowe, takie jak różne programy prania, automatyczne dozowanie, funkcje parowe, blokada rodzicielska czy pranie bąbelkowe, musisz dokonać porównania koniecznie urządzeń, na które zwróciłeś swoją uwagę. Następnie wybierz ten model, który spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

Wady pralek ładowanych od przodu

Pralki ładowane od przodu nie są jednak pozbawione wad. W urządzeniach tego rodzaju łatwo można uszkodzić uszczelkę, co z kolei nierzadko prowadzi do zalania nie tylko naszej łazienki, ale i sąsiadów mieszkających piętro niżej. Jak temu zapobiec? Wystarczy kontrolować pracę pralki automatycznej oraz regularnie przeprowadzać konserwację. Mowa tu oczywiście o szybkim reagowaniu nawet na drobne usterki oraz regularnym czyszczeniu filtra.

Gdzie sprawdzą się pralki automatyczne ładowane od góry?

Pralki ładowane od góry sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie mamy nico ograniczone miejsce. Dlaczego? Ponieważ urządzenia te zwykle są węższe od modeli ładowanych od frontu. Zatem zajmują mniej miejsca. Wadą może okazać się jednak ich wysokość oraz to, że ubrania wkładamy właśnie od góry. Przez te dwa czynniki nie możemy zagospodarować przestrzeni nad urządzeniem. Do zalet pralek ładowanych od góry zalicza się także łatwość zarówno wyciągania, jak i wkładania ubrań. Nie musimy się schylać ani kucać, co dla niektórych może być wygodniejszą opcją.

I na tym dla wielu kończą się zalety pralek ładowanych od góry. Do minusów natomiast zalicza się trudniejszy dostęp do części pracujących w urządzeniu. Zatem naprawa awarii może być bardziej problematyczna niż w przypadku pralek ładowanych od frontu. Ponadto na rynku jest zdecydowanie mniej wariantów pralek ładowanych od góry. Nie możemy także kontrolować prania, ponieważ nie mamy przeszklonych drzwiczek. Pralki ładowanej od góry nie można również zabudować. Z reguły urządzenia tego rodzaju mają mniejszą ilość programów piorących.

Maksymalna prędkość wirowania – jaką wybrać?

Kupując pralkę w sklepie https://www.neonet.pl/duze-agd/pralki.html, musimy zwrócić uwagę także na inne, równie ważne czynniki. Często klienci mocno skupiają się na przykład na maksymalnej prędkości wirowania. Warto wybierać te modele, które gwarantują duży zakres, jeśli chodzi o wirowanie. Dlaczego? Ponieważ będziesz mieć pewność, że dobrałeś – lub pralka dobrała samodzielnie automatycznie – odpowiednią prędkość wirowania do pranej tkaniny.

Specjaliści polecają, by wykorzystywać prędkość wirowania 800 obrotów na minutę – lub nawet mniej – przy praniu delikatnych tkanin. Mowa tu na przykład o jedwabiu czy lnie. 1000 obrotów na minutę uważa się za uniwersalną prędkość, która sprawdzi się przy codziennym praniu, podobnie jak 1200 obr/min. W pralkach wyróżniających się wysoką wydajnością dostępna jest także prędkość rzędu 1400 obr/min. Wykorzystując tę możliwość, mamy pewność, że nadmiar wody zostanie skutecznie odprowadzony. Prędkość w wysokości 1400 obr/min poleca się głównie przy praniu koców, ręczników czy narzut na łóżko.

Jaką prędkość wirowania wybrać, by mieć pewność, że po skończonym praniu wyciągniemy suche ubrania? Okazuje się, że taka sytuacja ma miejsce przy 1600 obrotach na minutę. Jednakże wielu specjalistów ostrzega, że prędkość ta jednocześnie może nieco niszczyć ubrania. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup suszarki lub pralko-suszarki.
Na rynku znajdziesz także urządzenia, w których maksymalna prędkość wirowania wynosi więcej niż 1600 obrotów na minutę – na przykład 2000 obr/min. Wybierając pralkę trzeba więc sprawdzić, jaka jest klasa energetyczna, jak pralka ładowana jest przy używaniu oraz ile wynosi zużycie energii. Zabiera to czas, ale warto to zrobić, aby wyeliminować pranie ręczne, a pralka automatyczna działała przez wiele lat.