Jak przygotować pozew dotyczący kredytu we frankach?

W ostatnim czasie coraz więcej osób podjęło decyzję o wystąpienie z powództwem przeciwko instytucjom bankowym odnośnie do unieważnienia kredytów zaciągniętych we frankach szwajcarskich. Okazuje się, że sprawy w obrębie kredytów frankowych nie różnią się zbytnio od innych postępowań sądowych. Jak przygotować odpowiedni pozew, który wniesie żądanie o unieważnienie całej umowy?

Z czym wiąże się żądanie unieważnienia całej umowy kredytowej?

Powód, który występuje z żądaniem unieważnienia całej umowy kredytowej musi mieć świadomość, że będzie to równocześnie wiązało się z obowiązkami dla obu stron. Mówiąc prościej, każda ze stron będzie zmuszona do oddania tego, co otrzymała przy zawarciu umowy. W tym wypadku kredytobiorca jest zobowiązany do zwrócenia kwoty przyznanego kredytu, bank zaś zobowiązany jest do wypłacenia mu wszystkich dotychczasowych rat, a także innych poniesionych przez kredytobiorcę kosztów.

Kluczowe przy formułowaniu takiego pozwu jest poprawne określenie swojego żądania, czyli unieważnienie całej umowy kredytowej. Wówczas rozpoczęcie sprawy będzie wymagało poddania analizie wszystkich dokumentów wiążących obie strony. Więcej o żądaniu unieważnienia kredytu we frankach można przeczytać na stronie https://frankowy-kredyt.pl/.

Co musi zawierać poprawnie przygotowany pozew o unieważnienie kredytu we frankach?

Przede wszystkim, o ile poprawnie określone zostaną żądania w pozwie, musi on także zawierać dokładnie wyliczoną wartość przedmiotu, o który toczy się spór. Pozew musi spełniać również określone warunki, które zostały zawarte w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego.

Pozew musi więc zostać opatrzony wskazaniem sądu, do którego dokument jest skierowany, a także muszą zostać w nim określone strony postępowania i wspomniane wyliczenie wartości sporu. Jeśli więc powód domaga się unieważnienia całej umowy kredytowej, wówczas wartość sporu będzie równa kwocie wypłaconego kredytu.

Warto pamiętać, że wniesienie takiego pozwu do sądu będzie wiązało się z opłatą, którą musi uiścić powód, za rozpoznanie jego sprawy. Niemniej jednak, jeśli żądania powoda zostaną uznane, bank zobowiązuje się do zwrotu na jego rzecz poniesionych kosztów.

By poprawnie skonstruować taki pozew, niezbędne będzie również skorzystanie z pomocy prawnej jak np. https://frankowy-kredyt.pl/. Doświadczeni adwokaci i radcy prawni pomogą usunąć z umowy kredytowej różnorodne klauzule abuzywne, a także zajmą się sporządzeniem pisma. Co więcej, przygotują strategię działania, która doprowadzi frankowiczów do unieważnienia umowy kredytowej.