Jak wybrać kamerę do wideokonferencji?

Pracujesz zdalnie, ale musisz być w stałym kontakcie z firmą? Poza dobrym łączem internetowym przyda Ci się także kamera do wideokonferencji. To idealny sposób na skrócenie dystansu pomiędzy pracownikami, rozsianymi po kraju, a nawet całym świecie. Jaki sprzęt sprawdza się w warunkach domowych?

Teleobecność nie tylko w dobie pandemii

Ostatnie miesiące pokazały, jak wiele spraw firmowych musi odbywać się online. Nie wystarczą maile i telefony, teraz przydaje się także kamera do wideokonferencji. Dlaczego potrzebujesz osobnego sprzętu, skoro urządzenia mobilne już go mają? Rzeczywiście, laptopy i smartfony są fabrycznie wyposażone w małą kamerę. Niestety, jakość połączenia wideo, jaką zapewniają, jest dyskusyjna. Wideokonferencja dla użytkowników prywatnych i biznesowych wymaga dobrej jakości przekazu. Nowoczesne systemy teleobecności dają wrażenie rozmowy przy jednym stole. Jeśli chcesz liczyć na taki efekt, potrzebujesz specjalistyczny sprzęt do wideokonferencji.

Wideokonferencja bez pomocy informatyka

Pamiętasz wideo łączenia z czasów, gdy wszyscy pracownicy byli w jednym miejscu? W ten sposób kontaktowano się z inną filią firmy, gośćmi specjalnymi lub szefami działów. Nad jakością przekazu zwykle czuwał firmowy informatyk. Niestety, nowe oblicze teleobecności wymaga od ciebie przynajmniej części umiejętności firmowego fachowca. To dlatego kamera do wideokonferencji powinna być prosta w obsłudze. Pamiętaj, że przesyłanie obrazu i dźwięku w wysokiej jakości obciąża łącze internetowe. Czasem płynność połączenia jest ważniejsza od jakości obrazu.

Biuro w wersji domowej

Łączenie w gronie kilku osób wymaga od uczestników posiadania kamery i mikrofonu. Bywa, że komunikacja za pośrednictwem samego głosu jest wystarczająca. Jest jednak szereg sytuacji, gdy pracownik powinien pokazać się za pośrednictwem kamery. Pamiętaj, że takie urządzenie wymaga od Ciebie większej dyscypliny. Obraz, którego częścią się stajesz, stanowi zaproszenie do Twojego domu. Przed łączeniem sprawdź, czy w kadrze nie znajdują się niepożądane przedmioty. Nie ustawiaj kamery tak, aby było widać drzwi. Nie będziesz w stanie szybko zareagować, gdy ktoś z domowników mimowolnie stanie się uczestnikiem firmowego spotkania.

Kamera do wideokonferencji z szerokim kątem widzenia

Topowi producenci sprzętu teleinformatycznego to marki Poly, Jabra czy Logitech. Ich urządzenia poleca Axium. Na co możesz liczyć? Dobra kamera jest wyposażona w ultra szeroki kąt widzenia 105 stopni. To udogodnienie przydaje się, gdy w pomieszczeniu znajduje się więcej niż jedna osoba. Odpowiedni kąt to także duże wsparcie, gdy musisz użyć tablicy demonstracyjnej. Sprawdź, czy razem z kamerą otrzymałeś wygodne dodatki, jak zaślepka prywatyzująca oraz 2-metrowy kabel USB dla dodatkowego komfortu użytkowania.

Obawiasz się, że wideokonferencję mogą zakłócać odgłosy z zewnątrz? Sprawdź, jak działa opatentowany system NoiseBlock, który inteligentnie wytnie ewentualne niepożądane szumy.