System POS – z czego się składa i jak wybrać właściwy?

Obsługa sprzedaży to proces, który jest coraz bardziej udoskonalany. Jednym ze sposobów na jego większą efektywność jest system POS. W jego skład wchodzi sprzęt komputerowy i specjalne oprogramowanie. Z takiej opcji korzystają najczęściej sklepy detaliczne, gastronomia oraz mniejsze hotele. Jakie korzyści daje POS?

Podstawowe elementy układanki

POS to skrót od angielskich słów point of sale, czyli materiały wspierające sprzedaż. System POS obejmuje w sumie kilka urządzeń:

– terminal z dotykowym ekranem. To komputer, nieco mniejszy od stacjonarnego. Obsługuje go sprzedawca, kelner lub recepcjonista. Za jego pomocą wprowadza się do systemu niezbędne dane i rejestruje sprzedaż. Najpopularniejsze są terminale z panelem dotykowym, ale bywają także modele z programowalną klawiaturą.

– elektronika sklepowa, która może obejmować różne urządzenia. W system POS najczęściej włączona jest drukarka fiskalna, waga elektroniczna i czytnik kodów paskowych. W handlu dodaje się też sprawdzarki cen, drukarki etykiet oraz drukarki kart plastikowych. Konsolidacja kilku urządzeń sprawia, że całość jest spójna.

– kolektory danych w formie palmtopa. Można się z nimi poruszać po różnych pomieszczeniach i zbierać dane, np.o cenach. W zależności od tego, jakie mają czytniki i oprogramowania, mogą odczytywać kody kreskowe, kody QR, znaczniki RFID, a nawet beacony. Dane do kolektora można wprowadzać również ręcznie.

– system, czyli oprogramowanie, które integruje wszystkie urządzenia. System POS zapisuje wszelkie zmiany związane z zamówieniami i sprzedażą. Może współdziałać z systemem magazynowym i produkcyjnym. Jego zawartość można sprawdzić w dowolnym momencie.

Jaki system POS jest Ci potrzebny?

Rozwiązań dla biznesów jest na rynku sporo. Jeśli nie wiesz, która z propozycji jest dla Ciebie najlepsza, sprawdź, jakie systemy funkcjonują w Twojej branży. Zadbaj, by oprogramowanie było zintegrowane z narzędziami księgowymi i do zarządzania. System musi dobrze reagować na zmianę danych, np. promocji. Inwestuj w elastyczne rozwiązania. Mniejszy system nie jest zły pod warunkiem, że będzie można go skalować w przyszłości. W przypadku firmy mającej kilka punktów stacjonarnych najlepiej kupować oprogramowanie, które obejmie wszystkie filie.

Gastronomiczny miks usług i produkcji

Jaki powinien być system POS dla barów, restauracji, pizzerii czy kawiarni? Najlepiej gdy oprogramowanie pozwala na rejestrowanie rozchodu surowców w zależności od menu lokalu. Przy żywności ważne jest też sprawne zarządzanie stanami magazynowymi. Dobry system rejestruje receptury dań. Brak jednego ze składników, potrzebnych do przyrządzenia dania powoduje automatyczne „zdjęcie” konkretnej pozycji w menu.

Systemy POS niwelują ryzyko wielu błędów, za którymi dotychczas stał człowiek. Pokazują historię zmian, jak również identyfikują, kto stoi za poszczególnymi działaniami.