Wydajność sprężarek śrubowych – co wskazuje na niską efektywność pracy?

Wydajność sprężarki jest jednym z najważniejszych parametrów, na które zwraca uwagę każdy użytkownik. Bez względu bowiem na to, w jakim sektorze tego typu sprzętu są używane, to ich efektywność jest zawsze kluczowa. Jak możemy jednak zauważyć, że ulega ona obniżeniu? Jak się okazuje, jest na to kilka niezawodnych sposobów!

Wzrost poboru energii i czasu nabijania butli

Wydawać by się mogło, że zauważenie zjawiska spadającej efektywności nie stanowi większego problemu. Tymczasem jak pokazuje praktyka, wielu nawet doświadczonych użytkowników ma z tym niemałe kłopoty. Na szczęście niektóre symptomy są tak oczywiste, że naprawdę bardzo trudno jest je przeoczyć. Jednym z nich jest rosnący pobór energii potrzebnej do działania kompresora. W konsekwencji takie zjawisko może powodować grzanie się silnika elektrycznego, do którego wcześniej przy tej pompie nie dochodziło. Równocześnie będzie można zaobserwować również malejącą wydajność powietrza w porównaniu do nominalnych statystyk danej pompy. Kolejną kwestią sygnalizującą spadek efektywności może być też zwiększony czas nabijania butli. Jak podkreśla wielu ekspertów w tej dziedzinie, to właśnie ten aspekt powinien być zresztą dla nas pewnym uniwersalnym sposobem na wykonywanie pomiarów aktualnej wydajności kompresora powietrza. Jak to powinno wyglądać natomiast w praktyce? Otóż przykładowo jeśli dany sprzęt jest wyposażony w zbiornik o pojemności 500L, to wówczas należy dokonać pomiaru czasu nabicia 2 barów (1000L). Nominalną wartością jest na przykład 250L na minutę. Oznacza to, że 2 bary napełnia w około 4 minuty. Jeśli zauważymy, że ten czas się wydłużył, to znaczyć to będzie, że wydajność spadła.

Spadek obrotów, przegrzewanie i niepokojący dźwięk

W aspekcie badania wydajności i jej spadków warto zwracać uwagę także na obroty całej maszyny. Gdy bowiem zauważymy, że nasz sprzęt pracując na identycznych obrotach, wytwarza coraz mniejszą ilość powietrza, to jest to jasny sygnał, że wydajność maleje. O słabszej wydajności wiele powiedzieć może nam też temperatura cylindra. Objawem, który powinien nas z pewnością zaniepokoić, jest przegrzewający się cylinder. Dodatkowo urządzenie zacznie wydawać pewne niepokojące dźwięki, które z pewnością nawet średnio doświadczony użytkownik dosyć łatwo usłyszy.

Podsumowanie

Reasumując nasze rozważania na temat sygnałów świadczących o niskiej efektywności pracy sprężarki, trzeba podkreślić, że zawsze kluczowa będzie tu obserwacja urządzenia. Tylko wówczas będziemy mogli bowiem w porę zauważyć wszelkie niepokojące objawy i odpowiednio na nie zareagować. Co powinniśmy wtedy zrobić? Na pewno nie wolno panikować, gdyż wbrew pozorom układy sprężarek można dosyć łatwo uszkodzić na skutek nieodpowiednich działań. Najlepiej będzie zatem skonsultować nasze obawy ze specjalistą i oddać kłopotliwą sprężarkę do fachowego serwisu, gdzie przejdzie ona dokładny przegląd, a wszelkie powody spadków efektywności zostaną skutecznie zlikwidowane.