Jak rozpoznać i leczyć lekomanię?

Zażywanie leków czasem wymyka się spod kontroli, a wtedy dochodzi do rozwoju poważnego uzależnienia – lekomanii. Żeby wyjść z nałogu, chory potrzebuje specjalistycznej pomocy. Rozwiązaniem jest więc zgłoszenie się do ośrodka leczenia uzależnień.

Pierwsze objawy lekomanii zazwyczaj pozostają niezauważone przez najbliższe otoczenie chorego. Właśnie dlatego, uzależnienie od leków często diagnozuje się po długim czasie. Chory przyjmuje coraz większe dawki leków, ale często tłumaczy to pogłębiającymi się problemami zdrowotnymi. Lekoman zaczyna samodzielnie przedłużać kuracje, wbrew zaleceniom lekarza. Zdarza się też, że odwiedza kilku specjalistów, żeby zdobyć więcej recept. Często stara się manipulować lekarzem. Twierdzi, że leczenie nie pomaga, dlatego potrzebuje większej dawki.

Z czasem, chory coraz bardziej skupia się na zażywaniu leków. W najpoważniejszych przypadkach, jest nawet w stanie posunąć do nielegalnego zdobywania środków farmaceutycznych. Otoczenie zaczyna też zauważać zmiany w osobowości osoby uzależnionej. Mogą pojawić się drażliwość i wybuchowość lub wręcz przeciwnie, nadmierne wyciszenie i obniżenie zdolności psychomotorycznych. Gdy chory stara się odstawić środki psychoaktywne, pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego. Uzależniony ma problemy ze snem, jest płaczliwy, odczuwa lęk, pogarsza się jego koncentracja. Mogą wystąpić też stany depresyjne. W skrajnych przypadkach, dochodzi nawet do urojeń, halucynacji lub omamów.

Detoks lekowy i terapia lekomanii

Najważniejszym krokiem do wyjścia z uzależnienia od leków jest uświadomienie sobie, że problem istnieje. Pacjent przez długi czas usprawiedliwia swoje postępowanie, ponieważ nie zażywa narkotyków, ale dostępne na receptę leki. Nie zmienia to jednak faktu, że lekomania jest poważnym problemem, który wymaga specjalistycznego leczenia. Na początek, chory powinien zgłosić się na detoks lekowy. W czasie jego trwania, organizm zostaje oczyszczony z toksyn. Pacjent otrzymuje też niezbędne substancje odżywcze i płyny, dzięki którym odzyskuje siły.

Po przejściu detoksykacji, warto kontynuować leczenie podczas terapii uzależnień. W większości ośrodków, pacjent uczestniczy w zajęciach indywidualnych i grupowych. Celem terapii jest zrozumienie podłoża uzależnienia. Chory uczy się też, jak poradzić sobie z pokusą powrotu do nadużywania leków, która z pewnością pojawi się po opuszczeniu kliniki. Bardzo często wykorzystuje się model Minnesota. Kluczem do sukcesu jest indywidualne podejście. Lekoman pracuje z terapeutą i wspólnie ustalają strategię radzenia sobie z problemem. Zdarza się też, że leczenie opiera się na metodzie społeczności terapeutycznej. Pacjenci korzystają ze wsparcia terapeutów, ale też innych osób uzależnionych. Wspólnie zdobywają nowe umiejętności i uczą się tworzenia zdrowych relacji.

Uzależnienie od leków nie jest wyrokiem. Każdy lekoman może wrócić do życia w trzeźwości. W tym celu, trzeba jednak zwrócić się po pomoc do profesjonalistów. Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień to klucz do wyjścia z nałogu na stałe.