Czy powinno się ubezpieczać fotowoltaikę?

Wielu prosumentów nie widzi potrzeby ubezpieczania paneli fotowoltaicznych. Rzeczywiście, renomowani producenci oferują ogniwa niepalne, co eliminuje najpoważniejsze zagrożenie, czyli pożar. Warto jednak zastanowić się, czy nie przyda nam się dodatkowa ochrona na wypadek innych niepożądanych zdarzeń.

Stosowane obecnie panele są wyposażone w zabezpieczenia, które chronią przed zwarciami i przepięciami. Nie trzeba więc obawiać się samoczynnego podpalenia paneli. Niestety, wykonawca nie może nam zagwarantować, że instalacja nie zostanie zniszczona w inny sposób. Może to oznaczać uszkodzenie z powodu gwałtownych zjawisk atmosferycznych, przewrócenia drzewa, kradzieży czy wandalizmu. W takiej sytuacji, dobrze jeśli nasza fotowoltaika we Włocławku lub innym mieście jest ubezpieczona.

Każdy ubezpieczyciel proponuje inne warunki, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z umową. Odszkodowania oczywiście nie otrzymamy, jeśli któryś z użytkowników instalacji celowo doprowadził do jej zniszczenia. Warto zapoznać się z pełną listą zdarzeń, od których ubezpieczona jest nasza instalacja. Im jest ona dłuższa, tym lepiej. Powinniśmy też zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie obejmuje wyłącznie panele, czy wszystkie elementy instalacji PV.

Fotowoltaika tylko od profesjonalnych wykonawców

Bardzo ważne jest korzystanie z usług doświadczonych wykonawców, którzy podczas instalacji nie pominą żadnego szczegółu, aby zapewnić nam pełne bezpieczeństwo. Jeżeli usterka powstała z winy producenta lub realizatora, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Jeżeli więc interesuje nas fotowoltaika w Inowrocławiu, powinniśmy zwrócić się do doświadczonego wykonawcy, od lat montującego instalacje PV w kujawsko-pomorskim. Rosnąca popularność paneli słonecznych sprawia, że niektórzy przedsiębiorcy zajmują się ich montażem „z przypadku”. Nigdy nie powinniśmy stawiać niskiej ceny na pierwszym miejscu, gdy szukamy firmy zajmującej się fotowoltaiką.

Cena ubezpieczenia waha się od 300 do 500 złotych rocznie. Jest to zależne m. in. od tego, czy stanowi część ubezpieczenia domu, czy jest wykupione niezależnie od reszty nieruchomości. Stawka może być powiązana również z wiekiem i wielkością domu oraz materiałami, z których został zbudowany.

Ubezpieczenie fotowoltaiki jest indywidualną decyzją każdego prosumenta. Warto jednak zastanowić się, czy nie warto za kilkaset złotych rocznie zyskać spokoju. Z ubezpieczeniem mamy pewność, że w razie uszkodzenia naszej instalacji, otrzymamy odszkodowanie, zamiast pokrywać wszystkie koszty z własnej kieszeni.