Co zrobić, gdy uzależnienie wraca?

Bardzo dobrze, jeśli osoba uzależniona zgłasza się na terapię z pozytywnym podejściem. Wiara w możliwość przezwyciężenia nałogu jest istotna. Nie zmienia to jednak faktu, że z alkoholizmu czy narkomanii nie da się całkowicie wyleczyć. Osoba uzależniona do końca życia musi zachowywać ostrożność, ponieważ czasami z pozoru nieistotny czynnik może spowodować nawrót uzależnienia.

Podczas terapii, pacjent uczy się, jak radzić sobie z chęcią sięgnięcia po substancje psychoaktywne lub powrotu do destrukcyjnych zachowań np. hazardu. Chory poznaje techniki, które może wykorzystywać w trudnych sytuacjach. Zdarza się jednak, że zachowanie trzeźwości staje się szczególnie trudne. Przyczyny mogą być różne, np. kontakt z osobą w aktywnej fazie uzależnienia, konflikt z bliskimi czy po prostu nadmiar stresu w codziennym życiu.

Bardzo ważne jest więc nauczenie chorego, jak rozpoznawać pierwsze symptomy nawrotu i na nie reagować. Gdy osoba uzależniona znajduje się w trudnej sytuacji, może zwątpić w sens dalszego zachowania trzeźwości. Ma wrażenie, że poniosła porażkę, dlatego równie dobrze może wrócić do nałogu. Bardzo ważne jest zachowanie higienicznego trybu życia. Osoba uzależniona powinna dbać o zdrowe odżywianie, odpowiednią ilość snu oraz regularną aktywność fizyczną.

Grupy wsparcia w ośrodkach terapii


Samodzielne kontrolowanie uzależnienia jest bardzo ważne, ale można zwrócić się również po pomoc do specjalistów. Ośrodek Awamedic oferuje stacjonarną i ambulatoryjną terapię. Oprócz tego, osoby uzależnione mogą zapisać się do grupy wsparcia. Jest to program terapeutyczno-rozwojowy, przeznaczony dla osób, które przeszły już leczenie uzależnień, ale chcą w dalszym ciągu pracować nad sobą.

Terapia pogłębiona pomaga osobie uzależnionej w zachowaniu samodyscypliny. Regularne spotkania grupy wsparcia przypominają, że aby nie wrócić do nałogu, należy zachować czujność. Ma to szczególne znaczenie, gdy uzależniony zmaga się z trudnościami w codziennym życiu. Kontakt z terapeutą jest pomocny, kiedy np. pojawiają się konflikty z bliskimi, a pacjent czuje się niezrozumiany i niedoceniany.

Uczestnictwo w spotkaniach dla osób uzależnionych jest ważne, nawet po wielu latach trzeźwości. Zdarza się, że chorzy zaczynają czuć się zbyt pewnie. Są przekonani, że nic nie jest w stanie zagrozić ich trzeźwości. Pojawia się więc pokusa, aby zażywać substancje psychoaktywne w kontrolowanej ilości, a stąd już blisko do powrotu do uzależnienia.

Kluczem do zachowania trzeźwości jest nieustanna czujność. Osoba uzależniona musi pogodzić się z faktem, że alkoholizmu czy narkomanii nie da się raz na zawsze wyleczyć. Jeżeli więc pojawiają się niepokojące symptomy, warto pozostawać w kontakcie z terapeutą.