Co trzeba wiedzieć, by zaciągnąć pożyczkę na firmę

Przede wszystkim trzeba znać swoje finansowe możliwości i możliwości finansowe firmy – być po prostu wypłacalnym. Opłaci się zrobić biznes-plan dla prywatnego użytku. Choć wielu pożyczkodawców nawet przy kwotach kilkudziesięciu tysięcy nie wymaga już BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest wybór odpowiedniego banku lub pozabankowej firmy pożyczkowej.

Jak wybrać bank lub firmę pożyczkową

Kryteriów możemy zastosować kilka, również w zależności od tego, czy nasza firma funkcjonuje już kilka lat, czy jesteśmy dopiero na starcie. Firmie funkcjonującej kilka lat łatwiej jest uzyskać kredyt w banku, tyle że w wypadku kredytu wymagany jest inny rodzaj rozliczenia niż kiedy zaciągniemy pożyczkę.

Kredyt najczęściej jest udzielany przez bank na cel konkretny, na przykład na inwestycję lub zakup materiałów. Wtedy przy rozliczaniu zobowiązania potrzebne są najczęściej faktury lub rachunki. Na dodatek równie często niezbędny jest biznesplan jako warunek uzyskania kredytu. Najlepiej jest dokładnie przejrzeć ranking banków wraz z ich ofertami. Część z nich oferuje już nie tylko kredyty, ale również pożyczki dla przedsiębiorców. Nawet niektóre banki mają oferty dla firm startujących, o co jeszcze kilka lat temu było bardzo trudno.

Natomiast wybór firmy pozabankowej od marca 2016 roku jest już o wiele mniej ryzykowny, ponieważ dzięki regulacjom prawnym, które wtedy weszły w życie tak zwani „słupowi” pożyczkodawcy zniknęli z rynku. Zostały firmy, które muszą się wykazać kapitałem własnym (nie pochodzącym z pożyczek) w minimalnej wysokości 200 000 złotych. Ponadto prawo, przy pomocy specjalnego przelicznika reguluje górne bariery prowizji i stóp procentowych. Zaś wybierając firmę pożyczkową również warto jest sięgnąć do rankingów i poczytać oferty, które bywają w istotnych kwestiach zróżnicowane.

Pożyczka dla przedsiębiorców

Pozytywną stroną pożyczki jest to, że zaciągnąć ją można na dowolny cel i rozliczeniem jest tylko spłata, bez okazywania faktur. Dodatkowo pozabankowe firmy pożyczkowe coraz częściej nie wymagają BIK, a nawet zaświadczeń z ZUS i US. To niejednokrotnie zależy od wielkości zobowiązania finansowego. Ponadto bardzo uproszczone są procedury załatwiania, prowadzone najczęściej już online. Wykorzystywane są do tego formularze elektroniczne. Czas od wypełnienia formularza do przelania środków niejednokrotnie wynosi zaledwie… kilkanaście minut. Przy kwotach powyżej kilkudziesięciu tysięcy złotych może to być oczekiwanie do 48 godzin.