Drabiny ewakuacyjne – kluczowy element planu bezpieczeństwa

W obecnych czasach bardzo dużą wagę przywiązuje się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników. Jednym z obowiązków przedsiębiorcy jest zapewnienie bezpiecznej drogi ewakuacji z budynku w wypadku nieprzewidzianego zdarzenia jakim może być pożar, trzęsienie ziemi lub inne zagrożenia. W tym artykule przyjrzymy się wytycznym dotyczącym drabin ewakuacyjnych. Dowiesz się jak wybrać odpowiednią drabinę.

 Drabiny ewakuacyjne – wytyczne, które muszą spełnić

W przypadku sytuacji awaryjnych czas jest kluczowym czynnikiem. Dlatego też,drabiny ewakuacyjne muszą być dostępne i gotowe do użycia w każdej chwili. Jest to podstawowy warunek, jednak sama obecność drabiny nie wystarczy. Niezwykle ważne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników w zakresie korzystania z dróg ewakuacyjnych oraz zaznajomienie ich z procedurami ewakuacyjnymi. Jakie wytyczne powinna spełniać drabina, aby być skuteczna i bezpieczna w użyciu podczas sytuacji awaryjnych?

·         Konstrukcja drabiny

Każda drabina ewakuacyjna powinna spełniać określone normy bezpieczeństwa np. PN EN 14122.

·         Wytrzymałość materiałów

Drabiny powinny być wykonane z materiałów odpornych na ekstremalne warunki pogodowe oraz wykazywać się wysoką wytrzymałością, jak i zapewniać bezpieczeństwo poruszających się po niej osób.

·         Łatwość zlokalizowania

Oprócz odpowiednich oznaczeń na ścianach budynków, sam kolor drabiny jeśli jest kontrastowy i wyraźny, ułatwia jej zlokalizowanie nawet w trudnych warunkach np. przy silnym zadymieniu korytarzy.

·         Waga

W przypadku przenośnych drabin ewakuacyjnych ich waga i konstrukcja powinna umożliwić łatwe przenoszenie i ustawienie w odpowiednim miejscu.

Pamiętajmy, że mimo najlepszego przygotowania konstrukcji drabiny i spełnieniu wszystkich norm nie możemy zapominać o odpowiednim przeszkoleniu pracowników oraz regularnej inspekcji stanu technicznego elementów drogi ewakuacyjnej.

Rodzaje drabin ewakuacyjnych

Wyróżniamy kilka typów drabin ewakuacyjnych: drabiny przystawne lub montowane na stałe, drabiny z koszem lub bez, drabiny ewakuacyjne na dach lub drabiny przeciwpożarowe. Materiał, z jakiego są wykonane, to najczęściej aluminium lub stal nierdzewna (w przypadku trudnych warunków środowiskowych). Minusem tego typu materiałów jest konieczność odpowiedniej konserwacji drabin z nich wykonanych.

Pewną wartą uwagi innowacją są drabiny wykonane z kompozytów. Są to materiały, które łączą w sobie wytrzymałość oraz lekkość. Są niepodatne na korozję, niepalne i nie przewodzą prądu. Znoszą trudne warunki zewnętrzne oraz nie wymagają specjalistycznej konserwacji. Więcej o tego typu drabinach ewakuacyjnych przeczytasz na stronie ich producenta –https://www.evergrip.pl/produkty/drabiny.