Psycholog z Wrocławia i jego droga do wymarzonego zawodu

Zawód psychologa kojarzy się głównie ze specjalistami, którzy prowadzą prywatną praktykę i przyjmują pacjentów w eleganckim gabinecie wyposażonym w kozetkę. To jednak tylko część prawdy, ponieważ jedynie wąska grupa specjalistów wpisuje się w to wyobrażenie.

  1. Jak zostać psychologiem?
  2. Psychoterapia we Wrocławiu – czy zawsze prowadzi ją psycholog?

Droga do zostania specjalistą w dziedzinie psychologii człowieka jest długa i usiana wieloma przeszkodami. Kandydat na psychologa musi zdobyć odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie, aby mógł zajmować się prowadzeniem terapii.

Jak zostać psychologiem?

Wiele osób marzy o tym, aby zostać psychologiem, jednak jedynie garstka z nich wytrwa w dążeniu do zdobycia wymarzonego zawodu. Pierwszym krokiem są studia wyższe z zakresu psychologii. Obecnie można je odbyć w systemie jednolitym, decydując się na pięcioletnie studia magisterskie, lub dwustopniowo – uzyskując najpierw licencjat, a później tytuł magistra. Widza zdobyta na studiach jest bardzo obszerna i dotyczy nie tylko ogólnych aspektów psychicznych i fizjologicznych funkcjonowania człowieka, ale również specjalistycznych dziedzin, jak emocje, motywacje, poznanie, psychologia społeczna, biznesu czy reklamy.

Studia, jakie musi odbyć psycholog Wrocław, to jedynie początek. Po studiach kandydatów czekają praktyki, studia podyplomowe lub kolejne etapy edukacji, jak szkoła psychoterapii. Najtrudniejsza jest droga do zostania terapeutą lub psychologiem klinicznym – wykonywanie tych zawodów wiąże się z kilkoma latami nauki już po ukończeniu pięcioletnich studiów.

Psychoterapia we Wrocławiu – czy zawsze prowadzi ją psycholog?

Wydaje się, że każdy psycholog jest psychoterapeutą i odwrotnie. Psychoterapia Wrocław kojarzy się bowiem z terapią prowadzoną właśnie przez psychologa. Nie jest to jednak do końca prawda. Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą i nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem. W Polsce wciąż nie funkcjonuje ustawa o psychoterapii czy zawodzie psychoterapeuty, w związku z czym to jednostki zajmujące się tą dziedziną wiedzy ustalają ramowe zasady dopuszczenia do tego zawodu. Psychoterapeuta musi więc posiadać wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu studiów medycznych, społecznych lub humanistycznych. Dodatkowo, kandydat na psychoterapeutę powinien odebrać wykształcenie w wybranym przez siebie nurcie terapeutycznym w jednej z szkół psychoterapii. Zatem nauka psychologa, który chce zostać psychoterapeutą, nie kończy się na studiach magisterskich, ale trwa jeszcze zwykle około cztery lata.