Jak chronić swój kapitał? Porównanie inwestycji w złoto i srebro

Posiadasz duże oszczędności, a niepewne czasy nie sprzyjają inwestowaniu? Sprawdź, jak chronić swój kapitał. Srebrne monety, nieruchomości, waluty obce – wybierz najlepszy sposób.

Złoto oraz srebro uważane są za bezpieczne przystanie w niepewnych czasach. Wciąż trwająca jeszcze pandemia oraz powolne zdobywanie coraz większych wpływów gospodarczych przez Chiny budzą sporą niepewność u wielu inwestorów. Dlatego też warto zastanowić się nad różnicą między złotem i srebrem, a następnie część kapitału zabezpieczyć wykupując jeden z tych kruszców.

Zawirowania w gospodarce

Pandemia i ciągle zmieniające się obostrzenia cały czas wpływają na gospodarki większości państw Unii Europejskiej. Choć kryzys koronawirusa trwa już ponad rok, nadal nie wiadomo, kiedy się zakończy i w jakim stopniu gospodarka wróci do stanu sprzed pandemii. Utrudnia to podejmowanie nowych decyzji inwestycyjnych.

Z drugiej strony, rosnąca inflacja oraz niskie stopy procentowe zmuszają do poszukiwania dobrego i pewnego zabezpieczenia kapitału przed utratą jego wartości. Lokaty i obligacje często nie wystarczą i wiele osób szuka lepszych rozwiązań.

Najważniejsze waluty na świecie

W niepewnych czasach inwestorzy zawsze kupowali najstabilniejsze waluty. Najczęściej kupowano dolary, franki szwajcarskie oraz euro. Jednak tym razem w wielu krajach trwa drukowanie pieniędzy, a system walutowy poddawany jest trudnej próbie. Wobec tego zasadne jest pytanie, czy euro lub frank również nie straci na programach pomocowych.

Najstabilniej wygląda dolar, na którym opierają się główne rozliczenia walutowe całego świata. Jednak rosnąca siła Chin może w niedługim czasie zdetronizować amerykańską walutę. Kiedy większość państw zacznie rozliczać się w juanach, dolar może boleśnie odczuć aktualną politykę pieniężną amerykańskiego rządu.

Żadna waluta nie gwarantuje więc bezpieczeństwa. Choć nadal inwestycje walutowe stanowią zabezpieczenie, szczególnie dla firm eksportowych oraz importowych, jednak nie jest to dobry sposób zabezpieczania kapitału firmowego.

Złoto i srebro

Złoto oraz srebro pozostają nadal stabilną przystanią. Ich zakup na giełdzie wymaga jednak otwarcia konta maklerskiego, co niesie ze sobą dość sporo formalności oraz dodatkowych opłat. Alternatywą jest fizyczne kupowanie złota oraz srebra. Umożliwia to nie tylko mennica, ale również wiele innych stron. Co bardziej opłaca się kupować?

Złoto, czy srebro?

Złoto jest najbardziej popularnym kruszcem na świecie. Z tego też powodu reaguje jako pierwsze i w czasie kryzysów jego cena rośnie najszybciej. Jest to z pewnością największe niebezpieczeństwo dla inwestora. Z drugiej strony, złoto jest dużo droższe niż srebro, więc monety o określonej wartości będą zajmowały mniej miejsca, niż te wykonane ze srebra. Jest to jednak istotne tylko dla bardzo dużych oszczędności.

Oba surowce są cenione z powodu ich niewielkiej ilości na Ziemi. Nie oznacza to jednak, że nagle mogą utracić swoją wartość. Wykorzystywane są nie tylko w jubilerstwie. Złoto znajduje zastosowanie w sztuce, medycynie, kosmetologii, stomatologii oraz elektronice. Natomiast srebro potrzebne jest w przemyśle oraz medycynie. Gwarantuje to w dużym stopniu utrzymywanie się stabilnych cen złota oraz srebra.