Ekogroszek w gospodarstwie domowym

Ekogorszek J30 jest paliwem stałym, którego stosuje się w kotłach retortowych. Jakie są jego cechy i co należy o nim wiedzieć?

Ekogroszek J30 jako paliwo

Ekogroszek J30 to surowiec opałowy powstały z węgla kamiennego, jednak w odróżnieniu od niego posiada mniejszą granulację, która również jest bardziej regularna oraz jednolita. Kształt taki sprawia, że jest idealnym materiałem do pieców, które mają automatyczne zasobniki i podajniki. 

Warto wspomnieć, że jego kaloryczność jest bardzo wysoka, dzięki czemu spala się efektowniej oraz wystarcza na dłużej. Nie posiada w sobie dużej ilości popiołu, siarki oraz wilgoci, dzięki czemu nie wydziela tyle dymu, a więc nie doprowadza do częstego zanieczyszczania pieca. Zapobiega to również szybkiej korozji systemów w piecu. 

Jeżeli poszukujesz czystego, sprawdzonego produktu, który przeszedł prawidłowy proces produkcji wejdź na stronę grzejemnieto.pl/produkt/ekogroszek-j-30. Ekogroszek pakowany jest wygodnych workach po 25 kilo, które ułatwiają jego używanie i jednocześnie są bezpieczne dla samego materiału, dzięki systemom mikrowentylacji. 

Stosowanie ekogroszku J30 od firmy Grzeje Mnie To może odbywać się jedynie za pośrednictwem nowych pieców, które są zaprojektowanie do paliwa niskoemisyjnego. Najlepszym rozwiązaniem są automatyczne kotły najnowszej generacji, które nie tylko są łatwe w użyciu, przyjazne środowisku, ale też dużo bezpieczniejsze. Dzięki samodozującemu się systemowi nie potrzebują ciągłej manualnej pracy przy piecu. Wystarczy, że do specjalnego pojemnika zostanie wsypany ekogroszek, a piec sam będzie pobierał potrzebą ilość.

Przed pierwszym użyciem ekogroszku należy dokładnie sprawdzić, czy nasz piec jest do niego przystosowany. Warto wówczas poprosić też o demonstracje ładowania serwisanta, którego pomoc jest możliwa w ramach podpisanej umowy z producentem pieca. 

Zalety stosowania ekogroszku

W zaletach stosowania ekogroszku należy wymienić przede wszystkim jego ekonomiczność, przyjazność dla środowiska oraz wyżej opisaną formę, która sprzyja bezproblemowemu użytkowaniu. 

Stosowanie ekogroszku J30 jest ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ sam materiał daje minimalną emisję zanieczyszczeń w porównaniu do innych paliw. Jednak taki efekt osiągniemy w sytuacji, kiedy będziemy używać go właściwie, czyli zostanie użyty jako paliwo w poprawnie nastawionych piecach. Co ważne, ekologiczne opracowanie ekogroszku nie wpływa na to, że staje się mniej wydajny. 

Wysoka kaloryczność ekogroszku jest ekonomiczna, otrzymujemy wydajne źródło ciepła, które nie wymaga bardzo dużej ilości paliwa. Jest to zarówno dobre dla środowiska jak i naszych kieszeni. Żeby dodatkowo zaoszczędzić warto jest dokonać zakupu większej ilości ekogroszku poza okresem grzewczym. Wówczas wraz z mniejszym zapotrzebowaniem ceny tego paliwa spadają. 

Akcyza na ekogroszek

Przed decyzją o ogrzewaniu ekogroszkiem warto jest poznać zasady na jakich jest sprzedawany. Najważniejsza z nich dotyczy podatku akcyzowego. Kto jest zobowiązany do uiszczenia dodatkowej opłaty? 

Zakup ekogroszku objęty jest akcyzą, wyjątkiem są gospodarstwa domowe, które wykorzystują go do celów opałowych. Jednak żeby skorzystać ze zwolnienia należy przy zakupie podać PESEL kupującego. Jeżeli kupujący odmówi podania danych, do rachunku zostanie dodany podatek akcyzowy. Akcyza wynosi obecnie 40,39 zł za 1000 kg produktu.

W przypadku firm opłata brutto wynosi 32,84 zł. Istnieją sytuacje, w których również firma lub przedsiębiorstwo może zostać zwolnione z podatku, ale wówczas należy udokumentować ten fakt  potwierdzić zezwolenie na zwolnienie.