Konflikt wspólników – dlaczego dochodzi do sporów pomiędzy wspólnikami?

Spory między wspólnikami zdarzają się bardzo często. Warto się przed nimi zabezpieczyć wystarczająco wcześnie. Spółka podobnie jak związek może natrafić na trudniejszy moment. Najważniejszą kwestią jest znalezienie rozwiązania nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Warto także wiedzieć jakie są najczęstsze powody konfliktów.

Najczęstsze przyczyny sporów między wspólnikami 

Współpraca między wspólnikami może zacząć szwankować z wielu powodów. Zazwyczaj u ich podłoża leżą pieniądze oraz ambicje współwłaścicieli. Bardzo często konflikt może być następstwem zmieniających się celów. Partnerzy mogli mieć podobne cele na początku, ale pod wpływem różnych doświadczeń ich oczekiwania mogę się znaczenie zmienić. 

Z czasem na przykład jeden z udziałowców chciałby mniej czasu poświęcać firmie, podczas gdy drugi ma większe aspiracje i chce zacząć pozyskiwać nowe rynki. Innym powodem sporów, który bardzo często ma miejsce jest podział kompetencji, który z czasem przestaje odpowiadać jednemu z udziałowców. Zwykle na początku współpracy partnerzy dzielą się naturalnie kompetencjami, biorą na siebie te zadania, w których czują się lepiej. Jednak z czasem sytuacja może się zmieniać. Zdarzają się też takie sytuacje, że jednemu i drugiemu wspólnikowi brakuje kompetencji do zarządzania wspólnym biznesem, który stał się o wiele bardziej dynamiczny. Taka sytuacja prowadzi do wielu sporów i uwolnienia się negatywnych emocji. 

Jak się uchronić przed konfliktami ze wspólnikami?

Aby w przyszłości nie dopuścić do powstawania sporów między wspólnikami, przede wszystkim warto zawrzeć odpowiednie regulacje w umowie spółki albo w jej statucie. Jest to połowa sukcesu. Dokument powinien być jak najbardziej precyzyjny i dokładny. Konieczne jest określenie tam dokładnego celu współki, a także obowiązków należących do poszczególnych wspólników i organów. Dzięki temu możliwe będzie sprawiedliwe rozliczanie zarządów i prowadzenie spółki. Przy odpowiednim uregulowaniu kompetencji w umowie można się uchronić przed wieloma nieprzyjemnościami. 

Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć jest eliminowanie wszelkich, potencjalnych źródeł konfliktów przez wyłączenie w umowie uprawnień wspólników. Dobrym rozwiązaniem jest także właściwe uregulowanie zasad podejmowania decyzji, tak aby brak zgody jednego lub kilku wspólników nie paraliżował działania całej spółki. 

Jeżeli przyszli wspólnicy już na samym początku wspólnej drogi zadbają o skonstruowanie umowy w taki sposób, aby wszelkie kwestie były jasne i zapisy chroniły ich przed niedopowiedzeniami, z pewnością w przyszłości unikną długotrwałych konfliktów i wizyt w sądzie. Kluczową kwestią jest niepopełnienie błędów już na samym starcie. Warto skonsultować wszelkie kwestie związane z konstruowaniem umowy z prawnikiem, czy inną osobą, która ma w tym doświadczenie i jest w stanie poradzić jakie zapisy zamieścić, aby korzystnie wybrnąć z wszelkich problematycznych sytuacji w przyszłości. Więcej o radzeniu sobie z konfliktem wspólników, jak go rozwiązać dowiesz się na: https://dulewskisikora.pl/konflikt-wspolnikow/