Czym różnią się klasy budynków biurowych?

Inwestorów, których żywo interesuje budowa nieruchomości biurowych, jak również przedsiębiorców rozważających wynajęcie lub zakup takiej przestrzeni z pewnością zainteresuje fakt, iż nie są one sobie równe.

Na rynku nieruchomości występuje bowiem specjalny podział budynków biurowych na klasy, które to określają ich jakość, funkcjonalność, nowoczesność oraz inne pożądane przez potencjalnych nabywców cechy. W większości przypadków stosuje się oznaczenia A, B+, B i C, z których oczywiście ten pierwszy oferuje zainteresowanym najwyższy standard ogólny. Z czego to wynika?

Najwyższa klasa obiektów o przeznaczeniu biurowym znajduje się nie tylko w wysoce dogodnej lokalizacji gwarantującej stałą rotację klientów, interesantów oraz partnerów biznesowych, ale także zapewniającej dostęp do rozbudowanej i działającej bez zarzutu infrastruktury komunikacyjnej, dzięki czemu szybkie dotarcie na drugi koniec aglomeracji miejskiej nie będzie stanowiło dla przedsiębiorcy problemu, nawet w godzinach szczytu.

Nie bez znaczenia okazuje się być także jakość wykonania i wykończenia danego budynku, jak również – zastosowane w nim udogodnienia. Mowa tu nie tylko o rozwiązaniach typu smart oraz modułach mających na celu ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, ale również o wyposażeniu, które w znacznym stopniu zwiększa komfort użytkowania poszczególnych przestrzeni biurowych, jednocześnie pozytywnie przekładając się na produktywność zatrudnionych w nim osób.

Eksperci dodają również, iż budynki klasy A powinny gwarantować dostęp do oddzielnych pomieszczeń, w których istnieje możliwość przeprowadzenia prelekcji, prezentacji lub wykładów, natomiast w każdym z biur powinny zostać zainstalowane najnowocześniejsze urządzenia, takie jak drukarki, skanery, komputery, czy projektory, które to pozwolą osobie wynajmującej daną przestrzeń biurową na wykonywanie zadań ściśle związanych z profilem prowadzonej działalności gospodarczej w sposób optymalny i wydajny.

Im mniej tego typu rozwiązań i im mniej korzystna lokalizacja budowli o przeznaczeniu biurowym, tym niższą ogólną notę ona otrzymuje. Nierozerwalnie wiąże się z tym także zauważalnie niższy niż ma to miejsce w przypadku biurowców klasy premium czynsz, co akurat dla osób zainteresowanych wynajmem powinno stanowić bardziej aspekt korzystny niż bolączkę. Nie oznacza to oczywiście, że tego typu obiekty nie są godne uwagi potencjalnego nabywcy bądź wynajmującego – po prostu nie będą one oferowały tak dużych możliwości rozwoju lub też dostępu do kluczowych udogodnień, jednakże w dalszym ciągu będą to powierzchnie o bardzo wysokim standardzie, z których korzystanie będzie czystą przyjemnością.

Budowa nieruchomości biurowych to zdaniem ekspertów w obecnym klimacie gospodarczym wręcz idealny sposób na wygenerowanie tak pożądanego przez inwestorów zysku pasywnego, zwłaszcza biorąc pod uwagę ogromne i nieprzerwanie rosnące zainteresowanie obiektami omawianego typu. Jest ono spowodowane przede wszystkim zniesieniem obostrzeń pandemicznych, co z kolei sprawia, że możliwe staje się na powrót prowadzenie działalności gospodarczej w modelu tradycyjnym, do którego przez wiele kolejnych lat prowadzenia biznesu przedsiębiorcy zdążyli się już przyzwyczaić.