Diagram Pareto jako narzędzie wykorzystywane w kontroli jakości

Diagram Pareto to graficzne przedstawienie zasady, która jest w stanie pokazać nam, na których obszarach w konkretnym obszarze kontroli jakości powinniśmy się skupić, aby udoskonalić procesy. Dzięki zasadzie 80 na 20 możemy precyzyjnie określić, które przyczyny odpowiadają za większą część problemów w organizacji.

ZASADA PARETO 

Gdy przedsiębiorstwo zmaga się z nawracającymi problemami w różnych aspektach w obrębie jednego procesu, często ciężko jest wskazać, za rozwiązanie których komplikacji powinniśmy się zabrać w pierwszej kolejności. Zasada Pareto nam to umożliwia – mówi nam bowiem o tym, że za 80% efektów odpowiada zaledwie 20% przyczyn. Prawo te widoczne jest w wielu aspektach życia: 80% pracy w firmie wykonuje 20% jej pracowników, 80% bogactwa posiada 20% populacji ludzi itd. Choć nie zawsze są to dokładne proporcje 80 na 20, ważny jest kierunek, który ta zasada wyznacza. Dzięki niej możemy w łatwy sposób zdecydować, co zmodernizować priorytetowo.  

JAK STWORZYĆ DIAGRAM PARETO 

Stworzenie diagramu Pareto nie jest skomplikowanym procesem. W pierwszej kolejności należy wyodrębnić jeden dział czy proces, który będzie podlegał analizie. Należy zebrać informacje na temat tego, jakie problemy w nim się powtarzają i zapisać częstotliwość ich występowania. Dane te można zebrać w drodze obserwacji, wywiadu lub analizy danych zastanych. Następnie potrzebujemy ułożyć dane w tabeli, by potem stworzyć wykres, uwzględniając wszystkie zdarzenia w odpowiedniej kolejności. Na wykresie powinna pojawić się również Linia Lorenza – pokazuje ona sumę udziałów procentowych przyczyn. Takie graficznie przedstawienie pomoże zauważyć, które problemy w największej mierze wpływają negatywnie na prawidłowe działanie procesu.  

ZALETY I WADY DIAGRAMU PARETO  

Jak każda metoda, zasada Pareto również posiada zarówno zalety, jak i wady. Choć powszechnie znana i używana, przeciwnicy wskazują, że nie należy odnosić jej do każdej dziedziny życia. Przypominają, że skupienie się tylko na 80% wyników jest często niewystarczające. Mają na uwadze takie zawody jak lekarz, sędzia czy pilot. W ich życiu wysiłek i wyniki pracy zawsze muszą wynosić 100%, ponieważ odpowiedzialność jest zbyt wielka. Warto jednak pamiętać, że zawsze są jakieś wyjątki. Mimo wszystko, metoda jest intuicyjna i szybka do wprowadzenia. W prosty graficzny sposób pokazuje zależności, które mają bezpośrednie przełożenie na rzeczywistość.  

PODSUMOWANIE  

Diagram Pareto to znany wykres, który obrazuje powszechną metodę Pareto. Dzięki niemu możemy zlokalizować, które zdarzenia w procesie odpowiadają za 80% problemów, a co za tym idzie, pozwala na szybką reakcję, by usprawnić procesy, również w kontroli jakości. Mimo tego, że może się wydawać niedokładna, wyznacza pewnego rodzaju schemat myślenia, który warto rozważyć i wprowadzić w rozwiązywaniu kryzysów w przedsiębiorstwie.